Komentarze:
Świt
Tramwaj
Google

Reklama

Sekcja Informacyjna:

Rzeczpospolita Gazeta.pl GazetaPolska niezależna.pl Polityka Onet.pl Wprost Najwyższy Czas Wirtualna Polska.pl Newsweek Nasz Dziennik Salon24 Fronda Interia.pl Angora UważamRze Dziennik.pl Polska Times GazetaPolskaCodziennie.pl NaTemat
Sandra
Zielone mity

Świat polityki widziany przez brudne okno tramwaju.
Blog > Komentarze do wpisu

Emerytalne kombinacje

Nie ma gorszego świństwa niż grzebanie w emeryturach ludzi którzy starają się gromadzić środki na przyszłe życie.  Od lat nie można doprowadzić do sytuacji , która z punktu widzenia kraju była by idealna. Systemem idealnym byłby układ gdzie pracownik zarabiający przez 50 lat pracy w wieku 70 lat udaje się na zasłużoną emeryturę by za zgromadzone przez ten czas oszczędności w postaci składek emerytalnych żyć sobie przez te  10-20 lat.

Oczywistym jest że w systemach społecznych w jakim przyszło nam żyć taki układ jest nierealny do zbudowania. Nie wszyscy są zdolni do pracy, nie wszyscy są w stanie odłożyć taką kwotę aby po zakończeniu pracy zawodowej móc z tych pieniędzy utrzymać się i godnie żyć. Jako że żyjemy w społeczeństwie musimy oprócz przywilejów z tym związanych mieć także obowiązki i być za to społeczeństwo odpowiedzialni.  W związku z tym część naszych składek odkładanych na naszą emeryturę jest konsumowana przez tych którzy nie dali rady zgromadzić tyle ile im jest potrzeba.

Do tego dochodzą problemy z demografią i co tu owijać w bawełnę naszym nie systematycznym rozmnażaniem :) Są lata gdy na jednego emeryta przypada kilku pracowników są i takie gdy na jednego pracownika przypada kilku emerytów. Właśnie do tak niebezpiecznego dla finansów publicznych okresu się od kilkunastu lat zbliżamy.

Świadomi tego reformatorzy próbowali zabezpieczyć nas na ta okoliczność tworząc reformy OFE. Można dyskutować , spierać się  i debatować nad jakością owej reformy. Jednak nikt o zdrowych zmysłach i pewnej świadomości społecznej nie jest w stanie zaprzeczyć sensowi budowy systemu emerytalnego , który w pewien sposób  spowodowałby odsunięcie części płatności emerytur od budżetu państwa. Założeniem reformy miało być spowodowanie pewnej reakcji społeczeństwa na odejście od pełnej wiary w państwową emeryturę. Chciano by bogatsza część społeczeństwa zadbała o swoją emeryturę sama oszczędzając w III filarze. Założenie to było słuszne. Czy je dobrze ubrano w ramy przepisów ? Można dyskutować. Jednak likwidacja pomysłu z przed kilkunastu lat i na powrót uzależnienie nas od ZUS-u jest błędem podobnym do ( nie bójmy się tych słów) rozpieprzenia całkiem sensownej reformy służby zdrowia – Kas Chorych , która wystarczyło sensownie poprawić korzystając z gotowych wzorców Śląskiej Kasy Chorych. Na Śląsku Kasa działała praktycznie bez zarzutu przynosząc milionowe oszczędności i powodowała reformy samych placówek.

Mamy cudowną zdolność przewracania wszystkiego do góry nogami. Niestety często takie działania powodują że zamiast zapowiadanych rewolucji wracamy do punktu wyjścia czyli ponownie jesteśmy w „czarnej dupie”. A czas ucieka nie ubłaganie.

Mam pretensje do PO , że próbuje znaleźć pieniądze nie tam gdzie powinna. Lewe renty , przeciekający system zdrowotny , becikowe dla wszystkich , brak systemów aktywacyjnych likwidujących bezrobocie z wyboru , koszty administracyjne etc. Grzebanie w emeryturach to kolejny dla mnie powód zadumy nad moim głosem w wyborach jesiennych.

piątek, 25 lutego 2011, nocri

comments powered by Disqus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Zemsta Bismarcka z nudniejszy
Kiedy w 1889 roku kanclerz Otto von Bismarck wprowadził w Niemczech swoje państwowe ubezpieczenie rentowe link: tekst originalny , zapisany w ustawie wiek emerytalny wyniósł 70 lat, a składka 1,7 pensji. Taka składka w zupełności wystarczała na ... »
Wysłany 2011/02/26 01:18:06
Komuno, nie wracaj! z To mój kraj.
Kryzys finansów publicznych, w dodatku w roku wyborczym to kiepska perspektywa i to nie tylko dla rządu, ale przede wszystkim dla nas wszystkich. Wprowadzona 2 miesiące temu wyższa stawka VAT wcale nie załatwia problemu - potrzeba znacznie więcej ... »
Wysłany 2011/02/26 10:23:25