Komentarze:
Świt
Tramwaj
Google

Reklama

Sekcja Informacyjna:

Rzeczpospolita Gazeta.pl GazetaPolska niezależna.pl Polityka Onet.pl Wprost Najwyższy Czas Wirtualna Polska.pl Newsweek Nasz Dziennik Salon24 Fronda Interia.pl Angora UważamRze Dziennik.pl Polska Times GazetaPolskaCodziennie.pl NaTemat
Sandra
Zielone mity

Świat polityki widziany przez brudne okno tramwaju.
Blog > Komentarze do wpisu

W poszukiwaniu raju utraconego specjalisty Śniadka

"Nie ukrywam, że od pewnego czasu szukam dla siebie miejsca, aby właściwie wykorzystać wiedzę i doświadczenie (...)
Nowy szef "S" Piotr Duda dał poprzednikowi posadę, ale postawił warunki: żadnej krytyki i wtrącania w kierowanie związkiem. Pod kierownictwem Dudy o "S" nie mówi się już - jak za Śniadka - że to przybudówka PiS. Symbolem zmiany jest choćby współpraca Dudy z Lechem Wałęsą."
- za gazeta.pl

Związek zawodowy z założenia jest gwarantem przestrzegania prawa pracy w zakładzie w którym funkcjonuje. Analizując termin Związek Zawodowy zauważymy pewną ciekawostkę.

"Podstawowym zadaniem związków zawodowych jest obrona interesów pracowników i działanie na rzecz poprawy ich sytuacji ekonomicznej i społecznej. (...) Często prowadzą również działalność samopomocową (np. fundusze strajkowe), edukacyjną (np. kursy przekwalifikowujące) i oświatową (np. kampanie informacyjne o prawach przysługujących pracownikom).  Związki zawodowe powstały w Wielkiej Brytanii w roku 1824." - to ogólny termin dostępny na Wikipedii. To samo źródło gdy pada termin "Związek Zawodowy w Polsce" pisze już :

"W Polsce, zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Jest on niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji, a organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe."

No tak. Związek w Polsce pokrótce oznacza - "robimy dobrze dla działaczy" (czyt. ludzi pracy - w normalnych krajach związki bronią ...pracowników ).

Nie można kwestionować zasług związków zawodowych NSZZ "Solidarność". Politycznie związek był jak taran kruszący kraty , mury i łańcuchy komunistycznej Europy Wschodniej. Jest odpowiedzialny za wolność której tak wielu się po II wojnie nie doczekało. Wszystko co dobre w ostatnich latach w naszym kraju jest poniekąd zasługą tego potężnego zrywu zorganizowanego przez pracowników zrzeszonych w "Solidarności".


Jednak Związek ów został poddany standardowemu dla naszego kraju procesowi gnicia. Zamiast na bazie legendarnej "Solidarności" budować nowoczesną organizację pracowniczą , która by zajęła się samopomocą dla rzeszy robotników zatrudnionych w dziesiątkach tysięcy powstających firm na Wolnym Rynku, rozpoczęto walkę. Polityczną walkę o dobre warunki wegetowania dla działaczy i władz związku. Najpierw pan Krzaklewski a potem pan Śniadek mieli ogromny wpływ na to że "Solidarność" przestała się kojarzyć młodym ludziom  z Gdańskiem , Strajkiem , Porozumieniami Sierpniowymi , likwidacją muru berlińskiego , rosyjskiej pieriestrojki a z hucpą , politycznym wiecami poparcia dla neoendeckich środowisk i prywatą działaczy.

Nadzieja w przewodniczącym Dudzie że poprowadzi związek zawodowy w kierunku jego pozytywnej definicji która określa organizację pracownicze od 1824 roku. Może kiedyś i polska definicja związku zawodowego zbliży się do tej prawdziwej. A pan Śniadek ? Ja mu osobiście życzę powodzenia w politykowaniu w PiS. Szczerze powiem że trafił tam gdzie powinien być od początku. Kariera Związkowca w prawdziwym tego słowa znaczeniu mu nie leży. Lepiej dla niego a przede wszystkim dla Związku by był od niego jak najdalej.

czwartek, 24 lutego 2011, nocri

comments powered by Disqus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Czy to jeszcze związki zawodowe? z Debata
Związek zawodowy to 8222 dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, powołana do reprezentowania i ochrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych 8221 . Jest 8222 niezależny od pracodawców, administracji państwowej i samorządowej oraz ... »
Wysłany 2011/05/04 11:01:41
Komentarze
2011/02/24 06:13:16
ZZ bez wielkoprzemysłowych Zakładów Pracy zanikają. Działacze, walcząc z przekształceniami, walczą o życie - PiS dla ZZ jest logicznym wyborem. Anachronizmy potrzebują siebie nawzajem. Ciekawe jak Duda wybrnie z tej nieciekawej sytuacji.
-
2011/02/24 11:51:42
A wiesz jakie plany ma Śniadek? Podobno ma być PiSowską jedynką w najbliższcyh wyborach:
Śniadek jedynką w Gdańsku?
Znalazłam to w sieci kilka dni temu, mam w planach notkę na ten temat.
-
2011/02/24 11:55:21
Będę czytać :)

Za te parę lat służby Prezesowi mu się "jedynka" jak psu kość należy :)