Komentarze:
Świt
Tramwaj
Google

Reklama

Sekcja Informacyjna:

Rzeczpospolita Gazeta.pl GazetaPolska niezależna.pl Polityka Onet.pl Wprost Najwyższy Czas Wirtualna Polska.pl Newsweek Nasz Dziennik Salon24 Fronda Interia.pl Angora UważamRze Dziennik.pl Polska Times GazetaPolskaCodziennie.pl NaTemat
Sandra
Zielone mity

Świat polityki widziany przez brudne okno tramwaju.
Blog > Komentarze do wpisu

Patriota na siłę - czytając Sakiewicza

Tomasz Sakiewicz uwierzył w misję którą sobie sam stworzył. Uwierzył że jako Wróg Ludu , cokolwiek owa ksywa znaczy , ma za zadanie zostać mesjaszem. Jako publicysta tworzący spore księstwo medialne ma się za  wpływowego dziennikarza i chciałby tak jak Adam Michnik* kreować polską rzeczywistość.  Jego apetyt rośnie w miarę wzrostu popularności jego gazety. Chciałby też wykorzystać nadarzającą się okazję i na rzekomych zgliszczach Rzepy i UŻ stworzyć nową jakość dziennikarskiej pracy.

W felietonie "Czy tu mieszka drugi naród ? " postanowił nam zaprezentować pogląd za pośrednictwem którego prezentuje dwie postawy współczesnych Polaków. Postawa pierwsza - tradycyjna czyli dobra i postawa druga - Nowy Polak krótko pisząc kombinator bez honoru.  Postawa pierwsza opisana został w pięknych superlatywach . Jest to fantazyjna wersja Polaka - katolika , czyniącego dobro a zła się wstydzącego. Tak więc NadPolak (tak sobie nazwałem ów twór rodem z bajek pana Nietzche) jak pisze Sakiewicz…

"...widzi ogromne zalety swojego narodu, piętnując jednocześnie jego wady. Jest przyzwyczajony do tego, że Polska nakłada na niego obowiązki, które należy wykonywać nawet wtedy, kiedy nie motywuje go ani nagroda, ani kara. Tradycyjny Polak robi pewne rzeczy z głębokim przekonaniem, że są dobre, i powstrzymuje się od innych, bo wie, że są one okropne. Kiedy przekracza te normy, ma poczucie winy."

Natomiast Antypolak jako słabsza wersja rodaka…

"...poczucia winy nie ma. Obowiązki wyznacza mu interes. Nie widzi niczego zdrożnego w drwieniu z uczuć ludzi wierzących, chyba że za owe drwiny spotka go solidna kara. (...) nie chce być Polakiem w ogóle. Polska jest dla niego dobra tylko wtedy, gdy staje się trampoliną do osiągania celów."

Sakiewicz podzielił naród w sposób w który jego środowisko dzieli Polaków od lat. My i oni , tu My tam zomo  … och jakże znane i lubiane podziały. Redaktor GP zaklina rzeczywistość próbując ustawić obraz Polski w zero-jedynkowym systemie. Brak palety barw na tym obrazie jest wręcz obrzydliwy. Nic tak nie irytuje jak podział postaw sporego narodu na biało czarną szachownicę bez jakichkolwiek barw pośrednich.

Myli się pan panie Sakiewicz. Polska i Polacy nie są tak prości jakby sobie pan życzył. Jesteśmy narodem skomplikowanym dzięki naszej skomplikowanej historii. Twory które pan opisał nie istnieją ponieważ ten tradycyjny Polak , katolik pełną "gembą"  frazesów jedną ręką głaszcze jezuska na krzyżu a drugą ręką złorzeczy czarnoskóremu Polakowi na ulicy. Ten sam ale inny tradycyjny Polak rzuca płatki róż przed kolorowy ołtarz Bożego Ciała by na drugi dzień oszukać na płaceniu podatków , nie skasować biletu w komunikacji miejskiej lub oszukać rodaka wystawiając spekulacyjną cenę we własnym osiedlowym sklepiku.  Postawy które pan opisał mieszają się jak  tyglu. Każdy z nas posiada cechy  którymi się charakteryzują Polacy przez pana opisani. Tak więc będzie dobrotliwy katolik z ogromnym sercem , uczący dzieci patriotyzmu na lekcjach historii. Będzie także ateista , ekolog walczący o zdrową wodę i powietrze dla naszych dzieci. Znajdzie się w tym kraju także zdewociała menda robiąca za największą zołzę na każdym polskim osiedlu śląca donosy na sąsiadów gdy ich pies za głośno szczeknie. …a jakże – znajdzie się też zapleśniały karzeł reakcji po peerelowski mający w analu cały naród i wszystkie jego części składowe , widzący jedynie interes w oszukiwaniu innych. Tak , każdy naród to szereg postaw tych dobrych i tych złych. Religijność nie oznacza bycia dobrym człowiekiem. Często nie wierząca istota jest dla ludzi lepsza od pozornie bogobojnej istoty judzącej i szkalującej innych. Naród jest jak farba na palecie malarza który pięknie potrafi z pomocą owych ludzkich barw wymalować prawdziwie polski pejzaż. Więc myli się pan dzieląc ten naród na twory które nie istnieją bo nie mogą istnieć. Pana twory są zbyt proste by mogły kiedykolwiek powstać .

W zasadzie powinienem ów wpis blogera Sakiewicza odpuścić bo nie zawiera nic na czym by można dłużej wzrok zawiesić. Jednak patrząc na tekst widzimy pewne niebezpieczne zgrubienia którymi redaktor koresponduje się z własnym gronem fanatycznych wyznawców. Pan Tomasz straszy owych Nowych Polaków co widać gdy pogrubimy odpowiednie fragmenty tekstu:


„Nie widzi niczego zdrożnego w drwieniu z uczuć ludzi wierzących, chyba że za owe drwiny spotka go solidna kara

"Szkoda czasu na pretensje do kogoś, kto gardzi patriotyzmem i zżyma się na wierzących. Można mu jedynie zabronić prezentowania takiej postawy, przynajmniej wtedy, gdy swoim zachowaniem robi przykrość innym ludziom. By jednak czegoś zabronić, trzeba mieć aparat państwa."

"Na nasze szczęście nie są oni zdolni do jakichkolwiek poświęceń. Nowy Polak widząc siłę, może nawet zostać patriotą."

Czyżby pan Tomasz wyobrażał sobie Nową Tradycyjną Polskę jako kraj silnego aparatu państwowego karzącego nie przystające do szablonu NadPolaka jednostki ? A może siłą by należało owych Nowych Polaków zagonić do pracy na rzecz Narodu - przecież siły się owi Nowi Antypolacy boją prawda  ?

Uskarżamy się na prześladowania współczesnej władzy a sami po cichu nawołujemy do rewolucji. Rewolucji mającej na celu ustawienie NadPolaka nad resztą słabego Antypolskiego narodu. Znamy to już panie Sakiewicz ... próżny trud. Tamte czasy minęły  razem z dymem unoszącym się z ponurych krematoriów współczesnej historii.

…i oby nie wróciły.

 

Wyjaśnienie:

* - nie przypadkiem podałem nazwisko Adama Michnika. Jest on kumulacją wszelkiego zła i ideowym ojcem owych Antypolaków i specyficznym kompleksem dziennikarzy tego środowiska.

środa, 13 lipca 2011, nocri

comments powered by Disqus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2011/07/13 06:21:44
Masz siłę go czytać? Przecież to może poważnie zagrozić zdrowiu.
-
2011/07/13 07:15:13
O, jakże mi to przypomina scenę z filmu Agnieszki Holland "Europa, Europa", gdy nazistowski nauczyciel w elitarnej szkole hitlerjugend podawał nadczłowieka rasy nordyckiej w porównaniu do podczłowieka żydowskiego. Tak się jednak nieszczęśliwie dla nauczyciela zrobiło, że za wzór nadczłowieka wybrał sobie bohatera filmu, który był Żydem.
Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale hasło tegorocznej kampanii PiS, to PATRIOTYZM GOSPODARCZY, czyli narodowy socjalizm w gospodarce. Gdyby ktoś nie łapał, główną cechą przedsiębiorstwa narodowosocjalistycznego było nie nastawienie na zysk, ale nastawienie na "dobro kraju". Jak to dobro wyszło, wszyscy pamiętamy, po 12 latach od dojścia Hitlera do władzy, jedna z najpotężniejszych i najnowocześniejszych gospodarek Świata leżała w gruzach, naród stracił 11 milionów obywateli, a główne miasta wyglądały niewiele lepiej, niż Hiroszima po zrzuceniu bomby jądrowej. Gospodarczo, już na początku lat czterdziestych, niemiecki "cud gospodarczy" padał na pysk, nawet zbrojeniówka musiała wybierać, czy skupiać się na pracach nad myśliwcami odrzutowymi, czy nad ofensywnymi rakietami V1 i V2, bo na oba projekty nie było kasy. No, ale jeśli ktoś stosuje patriotyzm gospodarczy, czyli zamiast prowadzić przedsiębiorstwo tak, by przynosiło zysk, prowadzi je tak, by realizować fanaberie szalonego wodza, nazywając to "dobrem państwa", to tak jest.
-
Gość: kocica, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/07/13 11:34:13
Pan Sakiewicz wyraźnie tęskni do dni minionych,systemu,który daj Boże nigdy nie wróci.Nawet chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo jest nasiąknięty tamtymi czasami.Minęło ponad dwadzieścia lat,a on myśli i mówi jak prominent tamtych czasów.Ale "czym skórka za młodu nasiąknie...",niestety muszą przeminąć dwa pokolenia.Tak myślących jak on jest w Polsce około 20%,a może i więcej,przecież poparcie PiS to pokazuje.Pozdrowienia
-
Gość: Dziadek, *.80.radiotel.com.pl
2011/07/13 21:14:44
To straszny język. Widziałem dzisiaj młodego Wszechpolaka. Malizna, twarz raczej niezbyt pewna, ale czarny mundur - jak w obozach (takie miałem skojarzenie). Pagony, znaczki .... Jeżeli tak wyglądać ma ten prawy i sprawiedliwy naród - no to ja dziękuję. Najbardziej mnie poraża poparcie. Rozumiem 5% - to statystyka i trzeba ludziom zapewnić ujście frustracji. Ale 20% No jak tu przywołać PO do porządku w takiej sytuacji?
-
2011/07/13 22:38:50
@marzatela

Jestem uodporniony :)

@Woland

Patriotyzm Gospodarcze , Polsko Obudź się , nawet projekt pomnika żywcem zerżnięty ze Speera .

@kocica

Nie tylko on. Neoendeckie środowisko czekało sobie w uśpieniu. Teraz potrzeba władzy Jarosława obudziła ich i liczy na jego wsparcie. Tak jak pisałem chcą się na garbach moherowej armii i pisowskich dysydentów dorwać do władzy. Już raz byli baardzo blisko. Jak widziałem Farfała na stanowisku szefa TVP to oczy zrobiły mi się jak talary.

@Dziadek

To raczej jest nawet mniej niż 5%. Cała reszta popiera PiS nie dlatego że ma jakieś chore faszystowskie poglądy tylko ma dość PO i całego okrągłostołowego establishmentu. Jednak nie zdają sobie sprawy z tego co przyniosą reszcie narodu na swoich garbach.
-
2011/07/13 22:39:51
Ojejej to żeby być Polakiem - trzeba być katolikiem. Kurcze kiepsko ze mną. A jeszcze gorzej, bo kar się nie boję, ani pana Sakiewicza. A może powinnam się bać, bo jak dorwie aparat państwa na swoje potrzeby to zrobi ze mnie Polkę... siłą.
-
2011/07/13 22:40:40
:)

...dokładnie o to mi chodziło.