Komentarze:
Świt
Tramwaj
Google

Reklama

Sekcja Informacyjna:

Rzeczpospolita Gazeta.pl GazetaPolska niezależna.pl Polityka Onet.pl Wprost Najwyższy Czas Wirtualna Polska.pl Newsweek Nasz Dziennik Salon24 Fronda Interia.pl Angora UważamRze Dziennik.pl Polska Times GazetaPolskaCodziennie.pl NaTemat
Sandra
Zielone mity

Świat polityki widziany przez brudne okno tramwaju.
Blog > Komentarze do wpisu

My Naród...

Dzisiejszy tytuł to słowa zawarte w preambule najsłynniejszej konstytucji świata. My Naród... to także słowa, którymi Lech Wałęsa rozpoczął swoje przemówienie w Kongresie Stanów Zjednoczonych. My Naród ...stworzyliśmy światowy symbol wolności i zwycięstwa nad komunizmem jakim stał się elektryk z gdańskiej stoczni, przywódca niepodległościowego zrywu  Solidarności

"Jeżeli widziałem więcej i dalej niż inni, to dlatego, że stałem na barkach gigantów." - Isaac Newton

Lech Wałęsa stał na barkach polskiego narodu - ludzi, którzy mieli dość ucisku, biedy, cenzury, gospodarczej zapaści, braku wolności słowa i niekończącej się inwigilacji oraz prowokacji tworzonych przez służbę bezpieczeństwa. Lech Wałęsa stał na barkach naszych ojców i dziadków, którzy dali nam tak długo oczekiwaną wolność. Niszcząc bezmyślnie tak wyraźne symbole tamtego okresu deprecjonujemy cały trud ówczesnych wojowników o ideały wolności.

"Pragnę, żeby wszyscy wiedzieli i pamiętali, że ideały które legły u podstaw tej wspaniałej Republiki Amerykańskiej i które trwają w niej do dziś żyją również w dalekiej Polsce. Przez długie lata próbowano odciągnąć ją od ideałów, Polska nigdy się z tym nie pogodziła i dziś sięga po wolność, która jej się sprawiedliwie należy. Wraz z Polską tą drogą idą inne narody Europy Wschodniej. Runął już mur, który był granicą wolności. Mam nadzieję, że narody świata już nigdy nie pozwolą na budowę takich murów."

...tymi słowy Lech Wałęsa zakończył swoją przemowę w Kongresie największej potęgi współczesnego świata. Jest wielu, którzy są przekonani, że tak jak przemowę tak i scenariusz na życie Lecha Wałęsy napisała Służba Bezpieczeństwa. Wielu na tym przekonaniu zbija swój polityczny ale i osobisty kapitał. Jednak całe to ujadanie nie zmieni historii, która się wydarzyła i dała naszemu narodowi chwilę chwały.

BTW ... Polacy zawsze potrafili kręcić doskonałe animacje. Zbliżająca się premiera filmu o Lechu Wałęsie właśnie taką doskonałą animacją jest promowana. Czekam na film.

piątek, 30 sierpnia 2013, nocri

comments powered by Disqus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Eva70, *.elartnet.pl
2013/08/30 18:17:35
Łza się w oku kręci. Po latach chyba już niewiele osób pamięta, że przemówienie Wałęsy tłumaczył na żywo znany wówczas dziennikarz - Jacek Kalabiński świetną angielszczyzną, wypowiadaną wspaniałym głosem radiowca (zmarł w 1989 r. w wieku 59 lat). Oglądałam tę transmisję. To jeden z takich momentów, kiedy każdy może odczuwać dumę z przynależności do NARODU. Niestety u nas, jak zwykle, był to tylko moment, bo już po paru miesiącach nasz bohater zapomniał, że to "my naród" i wrócił do ulubionego "ja". Dzięki za post i za filmik. Miło było wspomnieć.
-
2013/08/31 06:16:23
Nie tylko tłumaczył ale też napisał to przemówienie.

Tak to prawda. Lech Wałęsa nie był ani dobrym politykiem ani dobrym przywódcą. Obwiniam go za wiele złych rzeczy, które się po 89 roku wydarzyły. Między innymi tez za to że dał wylansował braci Kaczyńskich. Był zwykła psują jako prezydent. to nie zmieni jednak faktu, że stał się ikoną Solidarności.

Im dalej od tamtych wydarzeń tym więcej bohaterów...ale tak jest zawsze...
-
2013/08/31 12:14:52
Dobrze, że o tym przypominasz. Sierpień '80, jedno z nielicznych wydarzeń w naszej powojennej historii na skalę Europy i Świata, 4 czerwca 1989 i pamiętne przemówienie wygłoszone przez Wałęsę 15 listopada 1989 roku zostały zdewaluowane przez bandę zarozumiałych kretynów. Sam Wałęsa też miał udział w tej dewaluacji, choć Macierewicze, Kaczyńskie, Glapińskie, Rydzyki i cała reszta, to niedościgniony wzór niszczenia Polski i zakłamywania polskiej historii.
-
2013/08/31 12:20:15
To prawda co piszesz. Był czas gdy krytykowałem Wałęsę gdzie tylko się dało ale są granice. Nikt niczego byłemu prezydentowi nie udowodnił a szmacenie go przez różne kreatury uważam za zbrodnię przeciwko narodowi.